TOSHIBA 85C380RP 215 cm (85 inch) Ultra HD (4K) LED Smart VIDAA TV with Dolby Vision Atmos, HDR 10, Fi...
Current Price*
Lowest Price
Highest Price
Roll over image to zoom in
Current Price*
Updated 10 hours ago
MRP
Brand
Shop Now
Create Price Drop Alert
We'll send an email when the price drops to target price.
Flipkart Price History
Roll over the chart for price information
Lowest Price
Highest Price
Features
  • Ultra HD (4K) | LED.
  • Model ID: 85C380RP.
  • Launch Year: 2024.
  • Total Sound Output: 36 W.
  • 2 Years Comprehensive Warranty.
Specifications
Video Features
Refresh Rate
  • 60 Hz
Motion and Gaming Enhancement Technologies
  • HDMI 2.1
Supported Video Formats
  • .mp4/.mov/.mkv/.ts/.avi/.wmv/.flv/.webm
Digital TV Reception
  • DVB-T2/T/C/S2/S
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
  • 1.89 m x 99 mm x 1.09 m (minimum - 99 mm)
Weight (without stand)
  • 36 kg
Width x Height x Depth (with stand)
  • 1890 mm x 390 mm x 1150 mm
Weight (with stand)
  • 36.9 kg
Stand Type
  • Stylish 2 Pole Stand
Display Features
Display Size
  • 215 cm (85 inch)
Display Technology
  • LED
Resolution
  • Ultra HD (4K) (3840 x 2160)
LED Arrangement
  • DLED
Viewing Angle
  • 178 Degree
Brightness
  • 350 nits
Aspect Ratio
Power Features
Power Supply
  • 100-240 VAC 50-60 Hz
Power Consumption
  • 320 W, 0.5 W (Standby)
BEE (Energy Efficiency) Star Rating
  • 2 Star
Convenience Features
Supported Apps
  • Netflix, JioHotstar, Prime Video, YouTube
Other Apps Supported
  • Netflix, Youtube, Hotstar, Prime Video
Other Convenience Features
  • Remote Voice Control, Direct App Access Hotkeys, Apple Home Kit, Watchlist, Miracast, AirPlay
Safety Features
Parental Control
  • Yes
Smart TV Features
Ram Capacity
  • 2 GB
Storage Memory
  • 16.0 GB
Other Smart Features
Voice Assistant
  • Voice Search with Remote
Processor
  • Regza Engine ZR
Graphic Processor
  • Quad Core/MT9603
Sales Package
In the Box
  • Televisionx 1, Remotex 1, Table Standx 2, Warranty Cardx 1, Manualx 1, Batteriesx 2
Audio Features
Number of Speakers
  • 2
Speaker Output RMS
  • 36 W
Speaker Type
  • Full Range
Speakers Configuration
  • 2.0 Ch Bottom Firing Speakers
Sound Technology
  • Dolby Atmos
Sound Mode
  • Stand, Theatre, Music, Speech, Late Night, Sports.
Supported Audio Formats
  • WAV,MP3,AAC,WMA,PCM,AC-3,FLAC,OPUS
Digital Noise Filter
  • Yes
Analog Audio Input
  • 1
Digital Audio Output
  • 1
General
Smart TV
Launch Year
  • 2024
Model Name
  • 85C380RP
Series
  • 85C380RP
Operating System
  • VIDAA
Color
  • Black
Connectivity Features
HDMI Ports
USB Ports
Wi-Fi Type
  • Dual Band (2.4 GHz and 5 GHz)