TOSHIBA 65C380RP 164 cm (65 inch) Ultra HD (4K) LED Smart VIDAA TV
Current Price*
Lowest Price
Highest Price
Roll over image to zoom in
Current Price*
Updated 9 hours ago
MRP
Brand
Shop Now
Create Price Drop Alert
We'll send an email when the price drops to target price.
Flipkart Price History
Roll over the chart for price information
Lowest Price
Highest Price
Features
  • Ultra HD (4K) | LED.
  • Model ID: 65C380RP.
  • Launch Year: 2024.
  • Total Sound Output: 20 W.
  • 1 Year Warranty on Product.
Specifications
Video Features
Refresh Rate
  • 60 Hz
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
  • 1453 mm x 838 mm
Width x Height x Depth (with stand)
  • 1453 mm x 893 mm x 318 mm
Display Features
Display Size
  • 165 cm (65 inch)
Display Technology
  • LED
Resolution
  • Ultra HD (4K) (3840 x 2160 pixels)
LED Arrangement
  • LED
Viewing Angle
  • 178 Degree
Brightness
  • 350 nits
Power Features
Power Supply
  • 100-240 VAC 50-60 Hz
Power Consumption
  • 200 W (Standby)
BEE (Energy Efficiency) Star Rating
  • 3 Star
Convenience Features
Supported Apps
  • Netflix, Prime Video, JioHotstar
Other Apps Supported
Other Convenience Features
  • Remote Control, Direct App Access Hotkeys
Smart TV Features
Other Smart Features
  • Built-in Wi-Fi
Sales Package
In the Box
  • LED Television: 1N, Remote: 1N, Table Stand: 2N, Warranty Card: 1N, Batteries: 2N, Manual : 1N
Audio Features
Number of Speakers
  • 2
Speaker Output RMS
  • 20 W