TOSHIBA 75Z570RP 189 cm (75 inch) QLED Ultra HD (4K) Smart VIDAA TV with Dolby Vision IQ Atmos, Hands-...
Current Price*
Lowest Price
Highest Price
Roll over image to zoom in
Current Price*
Updated 12 hours ago
MRP
Brand
Shop Now
Create Price Drop Alert
We'll send an email when the price drops to target price.
Flipkart Price History
Roll over the chart for price information
Lowest Price
Highest Price
Features
  • Ultra HD (4K) | QLED.
  • Model ID: 75Z570RP.
  • Launch Year: 2025.
  • Total Sound Output: 36 W.
  • 2 Years Comprehensive Warranty.
View Variants Price History
Specifications
Video Features
Refresh Rate
  • 120 Hz
Motion and Gaming Enhancement Technologies
  • High Refresh Rate Panels, HDMI 2.1
Supported Video Formats
  • .mp4/.mov/.mkv/.ts/.avi/.wmv/.flv/.webm
Digital TV Reception
  • DVB-T2/T
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
  • 1676 mm x 966 mm x 87 mm (minimum - 87 mm)
Weight (without stand)
  • 23.3 kg
Width x Height x Depth (with stand)
  • 1676 mm x 993 mm x 386 mm
Weight (with stand)
  • 22.5 kg
Stand Type
  • Stylish 2 Pole Stand
Display Features
Display Size
  • 189 cm (75 inch)
Display Technology
  • QLED
Resolution
  • Ultra HD (4K) (3840 x 2160)
LED Arrangement
  • DLED
Viewing Angle
  • 178 Degree
Brightness
  • 350 nits
Aspect Ratio
Power Features
Power Supply
  • 100-240 VAC 50-60 Hz
Power Consumption
  • 220 W, 0.5 W (Standby)
BEE (Energy Efficiency) Star Rating
  • 4 Star
Convenience Features
Supported Apps
  • Netflix, Prime Video, Sony LIV, Zee5, JioHotstar, YouTube
Other Apps Supported
  • Netflix, YouTube, Google Play Movies and TV, Prime Video, Disney+ Hotsta
Other Convenience Features
  • Remote Voice Control, Direct App Access Hotkeys, Apple Home Kit, Watchlist, Miracast, AirPlay
Safety Features
Parental Control
  • Yes
Smart TV Features
Storage Memory
  • 16 GB
Voice Assistant
  • Far-Field Voice Search
Processor
  • REGZA ZR
Graphic Processor
  • REGZA ZR
Sales Package
In the Box
  • Television: 1N, Remote: 1N, Table Stand: 2N, Warranty Card: 1N, Batteries: 2N, Manual: 1N
Audio Features
Number of Speakers
  • 3
Speaker Output RMS
  • 36 W