TOSHIBA 75M450RP 190 cm (75 inch) QLED Ultra HD (4K) Smart VIDAA TV
Current Price*
Lowest Price
Highest Price
Roll over image to zoom in
Current Price*
Updated 7 hours ago
MRP
Brand
Shop Now
Create Price Drop Alert
We'll send an email when the price drops to target price.
Flipkart Price History
Roll over the chart for price information
Lowest Price
Highest Price
Features
  • Ultra HD (4K) | QLED.
  • Model ID: 75M450RP.
  • Launch Year: 2025.
  • Total Sound Output: 36 W.
  • 1 Years Warranty on Product.
View Variants Price History
Specifications
Video Features
Refresh Rate
  • 60 Hz
Digital TV Reception
  • DVB-T,T2
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
  • 1676 mm x 965 mm x 79 mm
Width x Height x Depth (with stand)
  • 1676 mm x 1022 mm x 337 mm
Display Features
Display Size
  • 190 cm (75 inch)
Display Technology
  • QLED
Resolution
  • Ultra HD (4K) (3840 x 2160 pixels)
Brightness
  • 350 nits
Aspect Ratio
  • 16:9
Power Features
Power Supply
  • 100-240 VAC 50-60 Hz
Power Consumption
  • 220 W (Standby)
BEE (Energy Efficiency) Star Rating
  • 3 Star
Convenience Features
Supported Apps
  • Netflix, JioHotstar, Prime Video
Other Apps Supported
Other Convenience Features
  • Remote Control, Direct App Access Hotkeys
Smart TV Features
Other Smart Features
  • Built-in Wi-Fi
Sales Package
In the Box
  • 1* Toshiba 75M450RP TV||1N Remote||2N Table Stand||1N Warranty Card||2N Batteries||1N Manual
Audio Features
Number of Speakers
  • 2
Speaker Output RMS
  • 36 W