POWERTEX PSC-GCS-18 slimcut petrol 74cc 18 inch (Gasoline) Fuel Chainsaw
Current Price*
Lowest Price
Highest Price
Last Drop
This Week
This Week Drop
Last Week Low
Roll over image to zoom in
Current Price*
Updated 10 hours ago
MRP
Brand
Shop Now
Create Price Drop Alert
We'll send an email when the price drops to target price.
Flipkart Price History
Roll over the chart for price information
Lowest Price
Highest Price
Features
Specifications
In the Box
Sales Package
  • CHAIN SAW
General
Brand
  • POWERTEX
Model Number
  • PSC-GCS-18
Model Name
  • slimcut petrol 74cc 18 inch (Gasoline)
Suitable For
  • tree cutting
Color
  • Yellow, Black
Guide Bar Type
  • Solid Nose
Guide Bar Length
  • 45.72 cm
Blade Length
  • 55 cm
Bucking Spikes
  • Yes
Blade Material
  • Steel
Engine Type
  • petrol
Displacement
  • 74 cc
Bar Tip Guard
  • Yes
Net Quantity
  • 1
Without Battery
Chainsaw Features
Chain Pitch
  • 0.375 inch
Chain Gauge
  • 1.3 mm
Chain Material
  • Stainless Steel
Chain Brake
Chain Length
  • 45 cm
Chain Oiling Type
  • Automatic
Additional Features
Assembly Required
Lock off
Handle Features
  • Anti Vibration Handle
Key Features
  • Handle Design, Weight, Fuel Tank Capacity, Easy Start System, Anti-Vibration System, Chain Brake, Automatic Chain Oiler, 2-Stroke Engine, Fuel Type, 18 inch Bar Length, 74cc Engine Power
Dimensions
Weight
  • 5 kg
Width
  • 28 cm
Height
  • 60 cm
Depth
  • 25 cm
Blade Width
  • 7 cm
Power Features
Power Source
  • Fuel
Power Requirement
  • 0
Power Consumption
  • 3600 W
Battery Voltage
  • 0 V
Amperage
  • 0 A