INGCO HG200078 2000 W Heat Gun
4.2
Current Price*
Lowest Price
Highest Price
INGCO HG200078 2000 W Heat Gun
Roll over image to zoom in
Current Price*
Updated 2 hours ago
MRP
Brand
Shop Now
Create Price Drop Alert
We'll send an email when the price drops to target price.
Flipkart Price History
Roll over the chart for price information
Lowest Price
Highest Price
Features
  • Brand.
  • INGCO.
  • Model Number.
  • HG200078.
  • Power Consumption.
  • 2000 W.
  • Temperature Setting.
  • 823 K.
  • Heat Setting.
  • Variable.
  • Voltage.
  • 220 V.
  • Number of Nozzle Included.
  • 3.
  • Overload Protection Included.
  • Yes.
Specifications
General
  • INGCO
Model Number
  • HG200078
Power Consumption
  • 2000 W
Temperature Setting
  • 823 K
Heat Setting
  • Variable
Voltage
  • 220 V
Number of Nozzle Included
  • 3
Overload Protection Included
  • Yes
Material
  • Plastic
Operating Temperature
  • 550-750K
Color
  • Yellow
Number of Heat Settings
Nozzle Shape
  • Cone
Suitable For
  • Heating
Net Quantity
  • 1
Additional Features
Carrying Case Included
Dimensions
Cord Length
  • 2 m
Width
  • 28 mm
Height
  • 18 mm
Depth
  • 10 mm