INGCO BMIS16002 Mitre saw 12 Inch Table Top Tile Cutter
Current Price*
Lowest Price
Highest Price
Last Drop
This Week
This Week Drop
Last Week Low
Roll over image to zoom in
Current Price*
Updated 6 hours ago
MRP
Brand
Shop Now
Create Price Drop Alert
We'll send an email when the price drops to target price.
Flipkart Price History
Roll over the chart for price information
Lowest Price
Highest Price
Features
  • Voltage: 220-240V~50HzInput power: 1600WNo load speed:2800rpmBlade size:305mm*30mmCopper wire induction motorAluminum baseMax. cutting capacity:60x185mmDust bag keep work area cleanMitre cuts 0-45°left and rightBevel cuts up to 45°to the leftWith 1 pcs TCT bladePacked by carton box.
Specifications
In the Box
Sales Package
  • MITRE SAW
General
Brand
  • INGCO
Model Number
  • BMIS16002 Mitre saw 12 Inch
Type
  • Table Top Tile Cutter
Suitable For
  • ALUMINIUM
Blade Material
  • Iron
Rated Wattage
  • 1600 W
Rated Amperage
  • 20 A
Saw Type
  • Miter Saw
Replaceable Blade
  • Yes
Adjustable Height
  • Yes
Maximum Cutting Length
  • 185
Maximum Cutting Depth
  • 60
Integral Ruler
Tile Cutter Bench
Cordless
  • No
Model Name
  • INGCO BMIS16002 Mitre saw 12 Inch
Color
  • BLACK AND YELLOW
Voltage Rating
  • 220 V
Power Source
  • Electric
Bevel Cut
  • 45 degree
Blade Diameter
  • 305 cm
No Load Speed
  • 2800
Dimensions
Width
  • 515 mm
Height
  • 465 mm